elektryka, SEP

Czym jest egzamin SEP?

Podziel się

Termin SEP jest doskonale znany wszystkim osobom pracującym w branży elektrycznej. Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest odpowiedzialne za przygotowywanie kursów i egzaminów. W artykule podpowiadamy jak zdać egzamin sepowski.

Przebieg kursu SEP

Kurs sepowski może być obecnie prowadzony w formie zdalnej, co jest dla niektórych osób naprawdę dużym ułatwieniem. Należy poszerzać swoje kwalifikacje, żeby zwiększyć szanse na rynku pracy. Konkurencja jest bardzo duża, dlatego tylko najbardziej zaangażowane osoby osiągną sukces. Nie jest to łatwe, ale najważniejsza jest motywacja i dążenie do celu. Do egzaminu trzeba się naprawdę solidnie przygotować, ponieważ pytania są dosyć szczegółowe. Forma ustna egzaminu również może sprawić pewne problemy. Warto mieć na uwadze, że wszyscy zainteresowani mogą brać udział w szkoleniach organizowanych przez SEP. Trzeba mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie oraz ukończone 18 lat. Wymagania są naprawdę niewielkie, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów z zapisaniem się na kurs. Długość kursu to zazwyczaj kilkanaście godzin. Czas trwania szkolenia zależy także od liczby osób, które zapisały się na kurs. Szkolenia SEP są dedykowane osobom w każdym wieku. Uczestnicy kursu są przygotowywani do dozoru lub eksploatacji instalacji, sieci oraz urządzeń elektrycznych.

Jak wygląda egzamin?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na szkolenie mogą zapisywać się również grupy pracowników z danej firmy. Firmy szkoleniowe organizują kursy w całej Polsce. Na terenie konkretnego przedsiębiorstwa można także zorganizować tak zwane szkolenie zamknięte. Osoby, które nie mają dużo czasu mogą zdecydować się na naukę zdalną. Końcowy egzamin sepowski jest nadzorowany przez komisję, która jest specjalnie wyznaczona do tego celu. Warto dodać, że świadectwa kwalifikacyjne są ważne jedynie przez 5 lat od dnia zdania egzaminu. W ciągu dwóch tygodni od daty ogłoszenia wyników powinno nastąpić wydanie świadectw kwalifikacyjnych. Kurs sepowski z reguły nie trwa dłużej niż kilka godzin, ale niezbędne kwalifikacje można uzyskać w bardzo krótkim czasie. Należy pamiętać o złożeniu wniosku o przeprowadzenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Później jeszcze trzeba uiścić odpowiednią opłatę za wniosek. We wniosku powinny być oczywiście uwzględnione wszystkie podstawowe dane. Egzamin ma formę ustną i może zakończyć się tylko wynikiem negatywnym lub pozytywnym.