gabinet dentystyczny, stomatologia

Gdzie wykonać RTG zębów – na NFZ czy prywatnie?

Podziel się

Rentgen zębów, czyli RTG zębowe jest podstawową procedurą diagnostyczną stosowaną przez stomatologów. Obecnie można skorzystać z niego na NFZ i prywatnie. Gdzie warto się udać, by wykonać prześwietlenie zęba?

Kiedy wykonuje się RTG zębów?

Procedura jak RTG zęba jest prowadzona po to, aby ułatwić diagnostykę stomatologiczną i podjęcie decyzji o leczeniu. Także stosowana jest w celach kontrolnych.

Najczęściej RTG zębów wykonuje się podczas ogólnej diagnostyki uzębienia pacjenta – stosuje się wtedy zdjęcie panoramiczne – pantomograficzne, które pokazuje wszystkie zęby w jamie ustnej. Także stosowane jest on w leczeniu kanałowym – zwykle wykonuje się zdjęcia pojedyncze, punktowe prezentujące jeden ząb i jego otoczenie.

Ponadto prześwietlenia są używane w celu leczenia ortodontycznego, w protetyce oraz w implantologii stomatologicznej. Wtedy często zaleca się też zdjęcia cefalometryczne czy tomograf komputerowy, który wykonuje obrazowanie 3D.

RTG zębów na NFZ – co obejmuje?

NFZ refunduje RTG zębów u osób dorosłych w określonych przypadkach, w ramach prowadzonego leczenia. Pacjentowi przysługują 2 zdjęcia punktowe na rok oraz 1 zdjęcie panoramiczne na 3 lata.

Gdy chodzi o RTG zęba Śląsk oferuje dostęp do wielu pracowni radiologicznych posiadających podpisaną umowę z NFZ.

Prywatne prześwietlenie zębów – gdzie je zrobić?

Osobom chcącym wykonać RTG zęba Gliwice umożliwiają wykonanie diagnostyki w wielu prywatnych gabinetach i klinikach, które dysponują własnymi pracowniami RTG.

Prywatny stomatolog może też wystawić skierowanie na zdjęcie w pracowni, gdy nie dysponuje własną. Wtedy pacjent może wybrać ją samodzielnie.

Gdy chodzi o takie RTG zęba Śląsk może zaoferować szeroką gamę pracowni radiologicznych, gdzie nie trzeba czekać w kolejkach, aby skorzystać z diagnostyki.

Ile kosztuje RTG zęba?

Gdy chodzi o usługę jak RTG zębów Gliwice oferują wykonanie prześwietleń zębów w cenach analogicznych jak w innych miastach w Polsce.

Orientacyjne ceny RTG zębów:

  • Zdjęcie pojedyncze – 40 złotych,
  • Zdjęcie pantomograficzne – 70-80 złotych,
  • Zdjęcie cefalometryczne – 70 złotych.
  • Tomografia komputerowa – 150-400 złotych.

RTG zębów Gliwice – jak wybrać pracownię?

Osobom zamierzającym wykonać RTG zęba Gliwice pozwala na wykonanie go w pracowniach mających umowę z NFZ oraz prywatnie.

Dzisiaj z dostępnymi ofertami, cennikami, opiniami oraz adresami i godzinami otwarcia pracowni RTG w Gliwicach i na Śląsku można zapoznać się w internecie.