ogień, pożar

Jak działa kurtyna przeciwpożarowa?

Podziel się

Kurtyny przeciwpożarowe są elementem nowoczesnych systemów przeciwpożarowych. Ich działanie jest wyjątkowo proste, ale też skuteczne. Z tego powodu żadnym zaskoczeniem nie powinna być ich popularność. Jak działa taka kurtyna? Dlaczego jest skuteczna? Co stoi za jej popularnością?

Rolety przeciwpożarowe – kompaktowe rozwiązanie

Zacznijmy od tego, że kurtyny oraz rolety, kiedy są złożone, zajmują bardzo mało miejsca. Z tego powodu wiele osób może nawet nie wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdują, nawet jeśli każdego dnia mijają je kilkakrotnie. Kurtyny składają się z kilku elementów. Najważniejsza jest tkanina, która stanowi płaszcz kurtyny ppoż. Musi ona być wykonana z mocnego i ogniotrwałego materiału. Musi też być odporna na rozrywanie i uszkodzenia mechaniczne. Płaszcz kurtyny jest nawinięty na wał, który w wielu wypadkach jest schowany w specjalnej kasecie zabezpieczającej całość. Wał połączony jest z kolei z napędem, który najczęściej jest podłączony do czujników. W sytuacji, gdy czujniki wykryją ogień lub dym, napęd zostanie uruchomiony, a kurtyna zostanie rozwinięta i opuszczona. W ten sposób wydzieli ona strefę, która będzie odcięta od ognia i dymu.

Kiedy najczęściej sięga się po kurtyny ppoż.?

Kurtyny przeciwpożarowe mają dość dużo zastosowań, co sprawia, że wykorzystuje się je w wielu miejscach. Ich podstawowe zadanie to ochrona tras ewakuacji. Dzięki kurtynom pracownicy czy jakiekolwiek inne osoby znajdujące się w budynku objętym pożarem mogą bez większych przeszkód przedostać się do bezpiecznego miejsca. Kurtyny pomagają zdobyć cenne dodatkowe minuty, które podczas prowadzenia ewakuacji są niezwykle ważne. Ponadto rolety przeciwpożarowe mogą być wykorzystane do wydzielania stref dymu oraz pożarowych. Można więc przy ich pomocy upewnić się, że ogień nie rozprzestrzeni się w okolice, w których stoi najbardziej kosztowny sprzęt. Kurtyny mogą też być wykorzystane do ochrony elewacji budynków i zmniejszenia ryzyka przedostania się ognia na sąsiadujące budowle. Można też użyć ich do zabezpieczenia klatek schodowych oraz szybów windy. Dzięki kurtynom ogień się do nich nie przedostanie i nie odetnie drogi ucieczki. Mówiąc prościej – kurtyny oraz rolety sprawdzają się przy tworzeniu poziomych i pionowych stref, a to z kolei usprawnia opanowanie pożaru i ugaszenie ognia.