Co się dzieje podczas kontroli u dentysty?
Stomatolodzy Olsztyn zalecają kontrolę co pół roku. Właściwie, dlaczego tak często? Wielu pacjentom wystarczy pójście do dentysty, gdy odczuwają ból. Często przeszkodą jest strach przed nieznanym. Czym zajmuje się dentysta Olsztyn i jak właściwie wygląda badanie lekarskie?
Gabinet stomatologiczny Olsztyn — wizyta kontrolna
Podstawowym celem wizyty kontrolnej jest wykrycie chorób zębów, jamy ustnej i szczęki. Jeśli choroby zostaną wykryte wcześnie, można w odpowiednim czasie podjąć środki zaradcze. Choroby, które są jeszcze w powijakach, często można bez problemu leczyć. Jednak kontrola profilaktyczna jest również ważna w przypadku zaawansowanych chorób zębów — dentysta Olsztyn rejestruje obraz kliniczny i monitoruje postęp choroby. Pacjent może wspólnie ze swoim dentystą porozmawiać o dalszych krokach leczenia.
Podczas wizyty nie należy się obawiać strzykawek i wierteł. Pierwsza wizyta służy wyłącznie do sprawdzania stanu zdrowia zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli dentysta odkryje problemy wymagające leczenia, omawia je szczegółowo z pacjentem, informuje go, jak należy postępować i umawia pacjenta na kolejną wizytę.
Procedura — co się dzieje podczas wizyty kontrolnej u dentysty?
Często strach przed nieznanym sprawia, że pacjenci unikają kontroli. Badanie jest nieszkodliwe i bezbolesne. Dzięki wglądowi w procesy stomatolodzy Olsztyn dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa jeszcze przed badaniem.
Dobry dentysta Olsztyn wie, kiedy pacjent jest zestresowany i rozumie, że może czuć się niekomfortowo podczas badania. Wyjaśnia proces leczenia i tłumaczy jak działają poszczególne urządzenia, aby pacjent mógł czuć się bezpiecznie w tej sytuacji.
Badanie stomatologiczne — identyfikacja poważnych przypadków w odpowiednim czasie
Podczas wstępnej wizyty w gabinecie przeprowadzana jest tzw. anamneza. Służy ona zapoznaniu się z historią medyczną pacjenta. W ankiecie pacjenci są pytani o alergie, choroby ogólne oraz przyjmowane regularnie leki. Dzięki temu lekarz może zaplanować nadchodzące leczenie i uniknąć powikłań.
Zanim pacjent usiądzie na fotelu dentystycznym, odbywa się szczegółowe spotkanie wprowadzające z dentystą. To dobry moment na przedstawienie swoich obaw i zadanie pytań.
Dentysta rozpoczyna właściwe badanie zębów. Najpierw za pomocą lusterka ustnego sprawdzany jest stan zębów i jamy ustnej. Dzięki temu można rozpoznać wady zębów oraz choroby błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.
W kolejnym kroku sprawdzana jest twardość szkliwa oraz stan zęba ząb po zębie. Jeśli płytka nazębna nie jest już miękka, ale twarda, oznacza to, że pojawił się kamień nazębny. Badanie jest bezbolesne, ale w większości przypadków nie da się całkowicie uniknąć lekkiego drapania.