szkolenie SEP, SEP

Czy warto iść na szkolenie SEP?

Podziel się

Większość osób związanych z branżą elektryczną lub gazową, z pewnością słyszało, czym są uprawnienia SEP Gdańsk, które można zdobyć w ciągu 1 dnia.

Jak wygląda szkolenie SEP?

To właśnie ekspresowe tempo szkolenia oraz możliwość zdobycia nowych kwalifikacji przyciągają każdego roku tysiące chętnych. SEP to inaczej Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli organizacja, która zrzesza elektryków z całego kraju zajmujących się kwestiami technicznymi oraz naukowymi. Warto dodać, że regularnie organizowane są szkolenia SEP Gdańsk, które umożliwiają zdobycie uprawnień. Są one niezwykle przydatne, ponieważ pomagają wyróżnić się na rynku pracy. Obecnie jest bardzo duża konkurencja w tej dziedzinie, dlatego warto robisz wszystko, co może poszerzyć twoje kwalifikacje. Uprawnienia SEP Gdańsk można uzyskać po krótkim szkoleniu, które jest zakończone egzaminem. Uprawnienia sepowskie mogą być nadane dla dwóch typów prac: eksploatacji (oznaczone literą E) oraz dozoru (oznaczone literą D). Osoby, które mają uprawnienia mogą prowadzić dokumentację oraz przeglądy techniczne. Ten rodzaj uprawnień dotyczy raczej osób, które nadzorują pracę urządzeń lub innych osób. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się one wśród osób na stanowiskach kierowniczych oraz techników. Osoba z uprawnieniami orientuje się również w przepisach prawnych dotyczących energetyki. Wszyscy monterzy, serwisanci oraz inne osoby, które obsługują urządzenia elektroenergetyczne potrzebują uprawnień w zakresie eksploatacji.

Rodzaje uprawnień

Osoba, która posiada takie uprawnienia zna podstawowe zasady bezpieczeństwa. Oprócz podziału na dozór i eksploatację, można jeszcze wyróżnić trzy rodzaje uprawnień, czyli G1, G2 oraz G3. Uprawnienia G1, czyli elektryczne są przeznaczone dla osób pracujących przy urządzeniach elektroenergetycznych, uprawnienia G2 są określane jako energetyczne i dotyczą osób zajmujących się cieplnymi urządzeniami, natomiast uprawnienia G3 są przeznaczone dla osób zajmujących się urządzeniami gazowymi. Żeby zdobyć uprawnienia sepowskie, należy odbyć krótkie szkolenie sepowskie w jednej z placówek. Szkolenia SEP Gdańsk odbywają się regularnie, dlatego wystarczy się na nie zapisać. Wymogi to pełnoletność oraz przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jak widać nie są to duże wymagania, dlatego większość osób nie powinna mieć żadnych problemów z dostaniem się na kurs. Egzamin nie jest już taki prosty i nie wszyscy zdają go z pozytywnym wynikiem.