elektryka, SEP

Czym są szkolenia SEP?

Podziel się

Dla każdego elektryka najważniejsze są uprawnienia sepowskie. Umożliwiają one pracę przy urządzeniach elektroenergetycznych oraz instalacjach. Na elektryków jest cały czas bardzo duże zapotrzebowanie, ale konkurencja staje się coraz silniejsza.

Rodzaje kursów SEP

W takiej sytuacji kandydaci muszą się jakoś wyróżnić, żeby ich CV przebijało się na tle innych kandydatów. W obecnych czasach kandydaci mogą również skorzystać z kursów zdalnych, które są niezwykle komfortowe. Niezbędną wiedzę można zdobyć nawet bez wychodzenia z domu. Jest to świetna opcja dla osób pracujących oraz studiujących. Najważniejsze jest samodzielne przygotowanie kandydata, ponieważ końcowy egzamin jest ustny. Kursy SEP organizowane są zarówno w dużych, jak i małych miastach, dlatego każdy może wziąć w nich udział. Trzeba mieć jedynie skończone 18 lat, pełną zdolność do czynności prawnych oraz podstawowe wykształcenie. Pozytywne zaliczenie egzaminu umożliwia elektrykowi podjęcie pracy również w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Warto dodać, że szkolenie SEP przyda się także doświadczonym elektrykom, ponieważ przepisy często się zmieniają i trzeba być ze wszystkim na bieżąco. Uprawnienia sepowskie powinny koniecznie posiadać osoby, które na co dzień zajmują się eksploatacją oraz obsługą urządzeń elektroenergetycznych.

Długość kursu

Kurs nie trwa długo i do egzaminu można przystąpić już po kilkunastu godzinach. Wymagania nie są duże, dlatego praktycznie każdy może przystąpić do takiego szkolenia. Długość szkolenia zależy również od liczby osób, które zapisały się na dane szkolenie. Szczególnie wśród młodych osób szkolenia SEP cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to szansa na poszerzenie swoich kwalifikacji i zdobycie lepiej płatnego zawodu. Uczestnicy kursu muszą być przygotowani do dozoru lub eksploatacji urządzeń. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nawet całe grupy pracowników danej firmy mogą się zapisać na kurs SEP. Firmy szkoleniowe organizują szkolenia na całym terytorium kraju. Dzięki temu dostęp do nich jest bardzo łatwy i nawet mniej zamożne osoby mogą z tego skorzystać. Warte uwagi są również szkolenia zamknięte, które można zorganizować na terenie przedsiębiorstwa. Komfortowa jest również możliwość zdalnej nauki. Należy jednak pamiętać, że świadectwo kwalifikacyjne traci ważność po upływie 5 lat. Potem trzeba kurs niestety powtórzyć.