elektryka, narzędzia

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Podziel się

Każdy elektryk, a także wszyscy ci, którzy zajmują się choćby dozorem urządzeń elektrycznych, powinni mieć sepowskie uprawnienia. Można wyróżnić 3 rodzaje tych uprawnień. Każde z nich daje możliwość pracy przy urządzeniach elektrycznych i prądzie o określonym natężeniu. Gdzie zdobyć uprawnienia? Czy trzeba być elektrykiem, by móc się o nie starać? Jakie są koszty zdobycia takich uprawnień?

Uprawnienia nie tylko dla elektryków

Aby zdobyć sep uprawnienia, nie trzeba być elektrykiem. Na kurs na sepowskie uprawnienia może zgłosić się każda osoba pełnoletnia, posiadająca co najmniej ukończoną szkołę podstawową. Nie są to bardzo duże wymagania, same uprawnienia zaś dają o wiele większe możliwości na rynku pracy. Co ciekawe, sam kurs nie trwa długo. Takie kursy na sep uprawnienia organizuje wiele ośrodków szkoleniowych. Praktycznie w każdym mieście można znaleźć co najmniej kilka ośrodków szkoleniowych, które takie kursy prowadzą. Koszt kursu nie jest wysoki i nie przekracza kilkuset złotych. Planując uczestnictwo w takim kursie, warto jednak zdecydować, czy kurs w ośrodku szkoleniowym ma sens. Istnieje bowiem jeszcze jedna opcja. Kurs online, bo o tej opcji mowa, także uprawnia do ubiegania się o uprawnienia sepowskie.

Kursy online. Tańsza alternatywa

Kursy online na uprawnienia sepowskie, to o wiele tańsza opcja, niż kursy organizowane w trybie stacjonarnym. Firmy organizujące kursy online działają w różnych miastach. Oczywiście biorąc pod uwagę formę kursu, tak naprawdę siedziba firmy, która go organizuje nie ma większego znaczenia. Decydując się na kurs online, warto jednak upewnić się gdzie będzie organizowany egzamin, na podstawie wyników którego można otrzymać uprawnienia. Jeśli będzie to egzamin w odległym mieście, dojazd na niego może wiązać się ze sporymi wydatkami i koniecznością poświecenia większej ilości czasu.

Warto zapisać się na kurs i zdobyć uprawnienia.

Wydawać by się mogło, że tego rodzaju uprawienia potrzebne są tylko elektrykom. Nic bardziej błędnego. Uprawienia może zrobić każda osoba. Ich posiadanie to szansa na dodatkowy zarobek lub awans, wynikający z możliwości pracy z prądem o określonym napięciu czy choćby pracy przy dozorze urządzeń elektrycznych. Dla wielu osób uprawienia sepowskie są przepustką do zmiany pracy na lepszą. Osoby z takimi uprawnieniami są bowiem poszukiwane przez wiele firm.