żarówka, SEP szkolenia, SEP uprawnienia

Egzamin na uprawnienia sepowskie

Podziel się

Chcesz podjąć pracę w zawodzie elektryka? Szukasz informacji na temat potrzebnych uprawnień sepowskich? Sprawdź, gdzie można zdać egzamin sepowski, dowiedz się, jaki ma przebieg oraz jaki zakres wiedzy na nim obowiązuje.

Przygotowania do egzaminu sep

Uczestnik kursu przygotowującego do egzaminu sepowskiego powinien umieć wykazać się szeroką wiedzą z zakresu układów połączeń sieci, a także zasad działania łączników, instalacji przewodów i ochrony. Bardzo często egzaminatorzy dają także zadania polegające na konkretnych obliczeniach wartości napięcia lub mocy, a także na przedstawieniu konkretnych procedur i zasad postępowania w przypadku nieoczekiwanej i niebezpiecznej sytuacji.

W ciągu typowego kursu, który trwa zazwyczaj sześć godzin, osoba ubiegająca się o uprawnienia dowie się wszystkiego, co niezbędne, aby podejść do egzaminu. Na koniec kursu trzeba złożyć odpowiedni wniosek, a także wpłacić kwotę za egzamin w wysokości około 200-250 złotych. W przypadku zdawania egzaminu w doświadczonej firmie szkoleniowej firma sama zajmie wszystkimi formalnościami, aby maksymalnie ułatwić uczestnikowi procedury egzaminacyjne.

Jak wygląda egzamin kwalifikacyjny SEP?

Kwalifikacyjny egzamin sepowski zawiera w sobie część praktyczną oraz teoretyczną. Pytania obejmują zakres wiedzy z instalacji, sieci i urządzeń elektrycznych oraz ich eksploatacji i dozoru. Aby zdobyć uprawnienia sep egzamin ze standaryzowanymi pytaniami, musi składać się z części praktycznej i teoretycznej. Najbardziej popularnymi pytaniami, które mogą pojawić się na egzaminie to te dotyczące warunków i środowiska działania ochrony przeciwporażeniowej.

Pytaniem, które także często pojawia się na egzaminie, jest pytanie o dozwolone napięcia. Bardzo często zdarza się, iż egzamin w firmach szkoleniowych odbywa się od razu po kursie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ uczestnik dysponuje jeszcze świeżą wiedzą z kursu. W ostatnim czasie nowością jest możliwość odbycia on-line, zarówno kursu, jak i egzaminu na uprawnienia sep.

Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich jako jedno z pierwszych stowarzyszeń prowadzących szkolenia specjalistyczne wdrożyło to rozwiązanie z sukcesem. Teraz można zdobyć wszystkie uprawnienia i podnieść swoje kwalifikacje bez wychodzenia z domu. Certyfikat oraz uprawnienia można otrzymać poprzez pocztę e-mail, oraz standardową papierową.