zdrowe zęby, dentysta

Na czym polega leczenie kanałowe?

Podziel się

Leczenie kanałowe to jeden ze sposobów na walkę z próchnicą. Dzięki nowoczesnym metodom endodontycznym, które stosuje dzisiejsza stomatologia warszawa ochota, wiele zębów można uratować przed ekstrakcją. Sprawdź, kiedy stomatolog ochota decyduje się na takie leczenie i na czym ono polega.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne przeprowadza się wtedy, kiedy u pacjenta pojawiło się nieodwracalne zapalnie miazgi w zębie. Drobne zmiany próchnicowe można usunąć i w ich miejsce wstawić plombę. Jednak, kiedy pacjent zwleka z leczeniem, dochodzi do trwałych zmian w tkance zęba. Wtedy dentysta leczy ząb kanałowo i to jedyny ratunek przed wyrwaniem zęba.

Co stomatolog ochota robi podczas leczenia kanałowego?

Podczas leczenia kanałowego dentysta najpierw wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić stopień zaawansowania zmian i położenie kanałów w zębie. Następnie musi rozwiercić kość i oczyścić ząb z zalegających w nim bakterii próchnicowych.

W kolejnym etapie pracy lekarz oczyszcza kanały – stomatologia warszawa ochota określa to mianem opracowywania kanałów. W praktyce najpierw sprawdza długość kanału endodometrem, a potem płucze go środkami antybakteryjnymi. Dzięki temu z zęba zostają usunięte pozostałości po próchnicy.

Następnie dentysta wypełnia kanały zęba materiałem biologicznym, najczęściej gutaperką i wykonuje plombę. Jeśli ząb był mocno zniszczony i nie ma możliwości zaplombowania go, na zębie montuje koronę protetyczną.

Po zakończeniu pracy, lekarz stomatolog warszawa ochota ponownie wykonuje zdjęcie rentgenowskie, by upewnić się, że kanały są szczelnie wypełnione.

Czy leczenie kanałowe boli?

Zabieg leczenia kanałowego trwa około 40 minut i nie jest bolesny, ponieważ pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Po leczeniu, przez około dwa – trzy dni, mogą występować dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeśli zmiany na zębie były rozległe. Zwykle jednak ustępują po zastosowaniu tradycyjnych tabletek przeciwbólowych.

Czy każdy bolący ząb trzeba leczyć kanałowo?

Stomatolog Warszawa Ochota podejmuje decyzję na temat sposobu leczenia pacjenta indywidualnie. Nie zawsze ból zęba oznacza konieczność leczenia kanałowego. Stomatolodzy wybierają je w ostateczności, ponieważ po leczeniu endodontycznym zęby są słabsze i bardziej narażone na powikłania. Jeśli to możliwe, lekarz oczyszcza ząb i zakłada na niego plombę.