kasetony

Najważniejsze zalety okładzin ściennych – dlaczego warto na nie postawić?

Podziel się

W przeciwieństwie do tradycyjnych form elewacji ściennych, okładziny ścienne PCV mają wiele zróżnicowanych zalet. I nie chodzi tu wyłącznie o rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane, ale przede wszystkim o ich aranżacyjną funkcjonalność. Co zatem warto wiedzieć na temat tego typu rozwiązań? Dlaczego – z punktu widzenia dekoratora wnętrz – są one tak bardzo korzystne?

Dowolność w aranżacji

Ktoś może powiedzieć, że okładziny ścienne PCV szybko się brudzą a ich jakość już po kilkunastu miesiącach znacznie spada. Na szczęście jest to… prawda! Oznacza to, że można je łatwo zerwać, zmieniając tym samym ogólny, aranżacyjny wydźwięk pomieszczenia. Jeśli uszkodzone lub zabrudzone zostaną panele z dekoracją kamienną, można je bardzo łatwo zastąpić dziesiątkami modeli opierających się na motywie cegieł lub listewek drewnianych. To jednak nie wszystko!

Łatwość w montażu!

Okładzina ścienna może być zamontowana na powierzchni ściany za pomocą kilku prostych rozwiązań. Standardem jest tu oczywiście klej, który – dzięki polimerowej strukturze – zapewnia optymalne warunki „trzymania” okładziny. Wykładzinę można też zamocować za pomocą rozwiązań stricte mechanicznych (np. gwoździe, wkręty), ale trzeba być tu nadzwyczaj ostrożnym. Dobrym rozwiązaniem są np. niewielkie, złote lub srebrne gwoździe, które doskonale łączą się kolorystycznie z otoczeniem. Oczywiście należy pamiętać, by okładzina ścienna PCV idealnie przylegała do powierzchni ściany. Jeśli dekorator o to nie zadba, to pojawią się na jej powierzchni szpecące bruzdy i wypukłości, które zakłócą cały efekt dekoracyjny.

Niska cena

Okładzina ścienna PCV to niezwykle tani sposób aranżacji wnętrz. Najtańsze modele to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Zastępują one elewację, której koszt wykonania – w zależności od zastosowanego materiału – może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym okładziny ścienne charakteryzują się bardzo prostą obróbką mechaniczną. Ich przycinanie jest bardzo proste i ogranicza się wyłącznie do użycia noża lub specjalnych nożyc. I na koniec jeszcze jedna, ważna rzecz: dobra okładzina jest odporna na zabrudzenia. Płacąc np. 20 – 30 złotych więcej, można otrzymać produkt o doskonałych właściwościach czyszczących.

Podsumowując, niezależnie od modelu, okładziny ścienne są bardzo funkcjonalnym i tanim rozwiązaniem. Co więcej, sprawdzą się one w praktycznie każdym typie wnętrza. Za ich pomocą można np. dekorować pomieszczenia urządzone w sposób klasyczny, a już na pewno nowoczesny.