dentysta, stomatolog

Ortodoncja Kraków – o czym warto wiedzieć

Podziel się

Leczenie ortodontyczne to wszelkie zabiegi skierowane na poprawę nieprawidłowego zgryzu oraz ułożenia zębów w jamie ustnej. Często konsultacje ortodontyczne są potrzebne już w przypadku młodszych dzieci, ponieważ znaczne wady lepiej jest korygować zanim położenie zębów w pełni się utrwali. W jakich gabinetach dostępne są aparaty ortodontyczne Kraków? Jak znaleźć dobrego ortodontę w Krakowie?

Sprawdź ranking gabinetów

Przed udaniem się do konkretnego gabinetu ortodontycznego, warto sprawdzić rankingi gabinetów i specjalistów, dostępne na popularnych stronach internetowych. Jeśli interesuje nas ortodoncja Kraków czy ortodonta dziecięcy Kraków, poszukajmy informacji i opinii również na forach lokalnych, na przykład za pośrednictwem Facebooka. Sprawdźmy, jacy specjaliści pracują w polecanych gabinetach, jakimi urządzeniami dysponują i jakie są u nich ceny. Na wizyty kontrolne do ortodonty należy wybierać się raz na rok, dwa lata, jednak dzieci i nastolatki warto zapisywać na nie częściej, a w trakcie leczenia ortodontycznego konieczne są wizyty comiesięczne.

Ortodonta dziecięcy Kraków

Wiele wad zgryzu i wad związanych z układem zębów w szczęce lub żuchwie jest problemem jedynie estetycznym i leczenie ortodontyczne lepiej w takim wypadku przeprowadzać dopiero u nastolatków, które same będą gotowe nosić aparat ortodontyczny. Jednak niektóre wady należy korygować już u młodszych dzieci, ponieważ mają wpływ na prawidłowy rozwój mowy czy przeżuwanie pokarmów. Mieszkając w Krakowie, mamy dostęp do licznych gabinetów ortodontycznych, jednak warto znaleźć odpowiadającego nam lekarza, który obejmie dziecko stałą opieką. Regularne wizyty pozwolą zareagować odpowiednio wcześnie i zapobiec rozwojowi wady.

Aparaty ortodontyczne Kraków

W każdym dobrym gabinecie ortodontycznym w Krakowie dostępna jest obecnie najbardziej skuteczna metoda leczenia ortodontycznego – aparaty ortodontyczne Kraków. Aparaty dzielimy na ruchome i stałe. Ruchome aparaty ortodontyczne to takie, które można wyjmować na określony czas, na przykład podczas jedzenia czy mycia zębów – jednym z nowoczesnych rozwiązań są aparaty w formie przezroczystej nakładki na zęby, stosowane niekiedy po zdjęciu aparatu stałego. Z kolei aparaty stałe są na zamocowane w jamie ustnej za pomocą tak zwanych zamków ortodontycznych na określony przez lekarza czas. Mogą być wykonane z metalu, porcelany lub innych materiałów.