dentysta, stomatolog, klinika stomatologiczna

RTG zębów na Śląsku

Podziel się

Aby stomatolog mógł prawidłowo przeprowadzić niektóre zabiegi, koniecznie jest wykonanie RTG zęba Śląsk. Tylko dzięki temu możliwa jest dokłada ocena każdego zęba, w tym przede wszystkim jak bardzo zaawansowana jest próchnica, ale badanie to wykonuje się także z innych powodów. Przeprowadza je zazwyczaj dentysta w swoim gabinecie.

Na czym polega RTG zęba Śląsk?

Tego rodzaju badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza. Jest to konieczność, ponieważ do jego przeprowadzenia wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, czyli tzw. promieniowanie x. Dzięki niemu można prześwietlić oraz ocenić stan kości i tkanek poszczególnych zębów. Wynikiem RTG zęba Ślask jest zdjęcie, które dokładnie obrazuje, jak wygląda ząb w środku i tym samym jest bardzo ważną wskazówką dla stomatologa, jakie zastosować leczenie w danym przypadku. Nie zawsze gołym okiem można dokonać tak dokładnej oceny, więc tym samym badanie jest niezwykle istotne w diagnostyce dentystycznej.

Wskazania do przeprowadzenia RTG zębów Ruda Śląska

Tego rodzaju badanie diagnostyczne przeprowadza się przede wszystkim, gdy koniecznie jest wykonanie leczenie andodontycznego, czyli tzw. kanałowego. W tym celu prześwietla się zęba, który kwalifikuje się do takiego zabiegu. Zdjęcie dokładnie pozwala określić stan tkanek i korzeni i tym samym wiadomo, jakie zastosować leczenie. Badanie RTG zębów Ruda Śląska często także przeprowadza się po wykonaniu leczenia kanałowego, aby dokonać kontroli efektów zabiegu. Tym samym badanie rentgenowskie zwiększa skuteczność samego leczenia.

RTG zęba Ruda Śląska przeprowadzane jest także w takich sytuacjach jak bardzo zaawansowana próchnica, dolegliwości bólowe ze strony zębów, dla których trudno znaleźć przyczynę, przy urazach czy jako przygotowanie do ekstrakcji zęba. Ponadto wykonuje się je w celu oceny zawiązków zębów, zdiagnozowania zębów zatrzymanych czy w przypadku wszczepienia implantów.

RTG zęba Ruda Śląska w gabinecie stomatologicznym

Lekarza dentysta najczęściej zleca wykonanie RTG zęba Ruda Śląska, tzw. punktowego – dotyczy wtedy ono tylko jednego zęba. Takie badanie trwa kilka minut i zazwyczaj można wykonać je w gabinecie dentystycznym. Jednak aby mieć jeszcze pełniejszy obraz, to stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia pantomograficznego, którego efektem jest dokładny obraz wszystkich zębów.