aparaty ortodontyczne, proste zęby

Aparaty na zęby i ortodoncja- co trzeba o nich wiedzieć?

Podziel się

Ortodoncja Wołów zajmuje się obecnie nie tylko prostowaniem zębów i leczeniem wad zgryzu. Leczenie obejmuje badanie narządu żucia u dzieci, a także zapobieganie różnym jego zaburzeniom. Współczesna ortodoncja to także leczenie wad zgryzu u osób dorosłych

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Pierwszym etapem leczenia są proste ćwiczenia, które pacjent wykonuje sam. Jest to tzw. mioterapia. Jeżeli nie pomogą ortodonta zakłada aparat ortodontyczny. Przed jego założeniem trzeba przeprowadzić diagnostykę, która polega na zrobieniu zdjęcia RTG i gipsowego modelu uzębienia pacjenta. Następnie ortodonta Wołów ustala plan leczenia i informuje klienta jak będą wyglądał jego kolejne etapy. Wybierze także typ aparatu i wstępnie oszacuje koszty leczenia. Przed założeniem aparatu dobrze jest wyleczyć wszystkie ubytki i wyrwać chore zęby.

Jak postępować po założeniu aparatu?

Ortodonta Wołów, po założeniu urządzenia korygującego wady zgryzu, informuje pacjenta jak należy postępować przez cały okres jego leczenia, jak ma wyglądać higiena i jak postępować w przypadku awarii. Ustala również terminy przyszłych wizyt kontrolnych, które mogą być częste, zwłaszcza w przypadku aparatów stałych.
Po zakończonym leczeniu aparat zdejmuje się, wykonuje się ponownie zdjęcie, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Potem następuje kontynuacja leczenia za pomocą płytek retencyjnych. Potem dobrze jest, przynajmniej co pół roku, odbywać wizyty kontrolne.

Jakie mogą być aparaty ortodontyczne?

Ortodoncja Wołów oferuje swoim pacjentom dwa rodzaje aparatów. Są to aparaty na zęby Wołów stałe albo ruchome. Aparaty zdejmowane, czyli ruchome, przeznaczone są głównie dla dzieci. Aparaty zdejmowane mogą występować w kilku wersjach. Mogą to być aparaty bierne, czynne mechanicznie, albo czynnościowe mechanicznie. Cechy charakterystyczne aparatów zdejmowanych to fakt, że można je samemu wyjąć z jamy ustnej, mają stosunkowo niski koszt wykonania, można je szybko naprawić, a efekty leczenia zależą w tym przypadku od samodyscypliny pacjenta. Dłuższe noszenie tego aparatu zagwarantuje lepsze efekty leczenia.
Innym rodzajem są aparaty stałe. Aparaty na zęby Wołów stałe składają się z pierścieni i zaczepów, które zwane są zamkami. Elementy te połączone są za pomocą łuków, natomiast pierścienie są zamontowane na trzonowych zębach, a zamki na szkliwie pozostałych. Całą konstrukcję dopełniają elementy dodatkowe, czyli haczyki poślizgowe, ligatury oraz sprężynki. Aparaty stałe charakteryzują się wysoką ceną, koniecznością częstych wizyt kontrolnych w trakcie leczenia, utrudnioną higieną jamy ustnej, koniecznością stosowania aparatów retencyjnych po zakończonym leczeniu. Leczenie aparatem stałym jest długofalowe i może trwać nawet dwa lata. Istnieje również ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak resorpcje korzeni zębów.
Aparaty stałe wykonane są przeważnie z metalu. Innym rodzajem aparatów stałych są aparaty estetyczne, do których należy aparat stały z zamkami porcelanowymi lub szafirowymi, które są alternatywą dla aparatów ruchomych i stałych. Ten aparat kosmetyczny to odmiana tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Aparat estetyczny jest mniej trwały niż metalowy, ponieważ jego elementy mogą ulegać przebarwieniom. Są to indywidualnie wykonane nakładki z przezroczystych tworzyw sztucznych. Nie poleca się ich osobom, które piją kawę i palą papierosy.