stomatolog, dentysta

Leczenie ortodontyczne – co warto wiedzieć?

Podziel się

Wiele osób, mając kompleks krzywych zębów, marzy o założeniu aparatu ortodontycznego. Nim się to jednak zrobi, warto przyswoić sobie kilka najważniejszych kwestii. Co warto wiedzieć, zanim odwiedzi się specjalistę, jakim jest ortodonta Ruda Śląska?

Zęby można wyprostować w każdym wieku

Jeśli ktoś martwi się, że wkracza w dorosłość, a nie wyprostował zębów w wieku dziecięcym, musi wiedzieć, że nic straconego. Znani są nawet ortodonci Gliwice, którzy kierują swoją ofertę także do seniorów. Oznacza to, że zęby można wyprostować w każdym wieku. Nieraz nawet można spotkać się z opinią, że lepiej jest zakładać aparat już po wyrośnięciu zębów mądrości, gdyż mogą one zniweczyć efekt osiągnięty dzięki leczeniu, krzywiąc zgryz.

Zęby muszą być wyleczone

Aparat zamontowany na zębach sprzyja próchnicy, choćby dlatego, że utrudnia czyszczenie wszystkich zakamarków jamy ustnej, a także wykonywanie zabiegów stomatologicznych, więc zwykle w okresie noszenia go się ich nie wykonuje. Oczywiście jeśli zachodzi taka potrzeba, ortodonta Ruda Śląska może zdjąć fragment aparatu pacjentowi, by mógł on mieć na przykład wyleczony ząb. Żaden specjalista jednak na pewno nie założy aparatu na niewyleczone, objęte próchnicą zęby.

Wielomiesięczne leczenie

Wszyscy ortodonci Gliwice w momencie planowania leczenia muszą podać swym pacjentom orientacyjny czas jego trwania. Nigdy jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, jak długo pacjent będzie musiał nosić aparat, lepiej zatem nie przywiązywać się do podanego czasu, by się nie rozczarować. Zazwyczaj leczenie trwa minimum rok, często dłużej, optimum to dwa lata. Oczywiście zęby pod naciskiem aparatu prostują się dość szybko, potem jednak efekt ten musi się odpowiednio długo utrwalać.
Kiedy chce się skrócić ten czas do maksimum, można zdecydować się na nowoczesny aparat nakładkowy, który jest w stanie redukować wady zgryzu i utrwalać nowe ustawienie zębów nawet w kilka miesięcy.
Znaczenie ma też systematyczność odbywania wizyt. Jeśli będzie się je pomijać, czas leczenia na pewno się wydłuży, nie warto więc tego robić.

Różne rodzaje aparatów

Standardowa, wszystkim znana metalowa konstrukcja to nie jedyna opcja, ortodoncja Ruda Śląska daje znacznie więcej możliwości. Chcąc cieszyć się dyskretnym leczeniem i pewnością siebie, można wybrać jeden z wielu rodzajów aparatów estetycznych.