
Uprawnienia SEP i odpowiedni egzamin
Każda osoba, która ukończyła 18 lat i potrafi wymienić żarówkę, może zostać elektrykiem. Najpierw jednak musi zapisać się na odpowiednie szkolenie. Uczestnicząc w nim, pozna zagadnienia (teoretyczne i praktyczne) z zakresu bezpiecznej eksploatacji oraz dozoru urządzeń. Kolejnym i ostatecznym krokiem będzie natomiast egzamin SEP. Po jego zdaniu uzyska uprawnienia pozwalające na zatrudnienie w profesjonalnych firmach.
Dlaczego uprawnienia elektryczne są ważne?
Jeżeli chodzi o uprawnienia SEP egzamin jest niezbędny. Nic dziwnego. Praca z prądem nie należy bowiem do najłatwiejszych. Szczególnie gdy ma się do czynienia z instalacjami o napięciu do 1 kV. Wówczas poznana na kursie wiedza, która następnie zweryfikowana jest na egzaminie, zminimalizuje rysko ewentualnego wypadku. Osoba będąca na stanowisku elektryka, mimo niewielkiego doświadczenia, bez problemu poradzi sobie z nagłymi, dość niebezpiecznymi sytuacjami. Będzie przygotowana do wykonywania bardzo skomplikowanych czynności związanych zarówno z kontrolą, jak i pomiarem.
Fachowe szkolenie SEP
Zanim przejdziemy do tematu: uprawnienia SEP egzamin, najpierw zatrzymajmy się na moment przy kursach przygotowawczych. Co ciekawe, aby w nich uczestniczyć, nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Wystarczy tylko ukończona szkoła podstawowa. Same szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, nie należą do bardzo drogich. Każdy, kto się na nie wybierze, otrzyma szereg materiałów, dzięki którym przyswoi oraz uporządkuje bardzo merytoryczną wiedzę (pomocną w dalszej pracy na stanowisku elektryka).
Czy egzaminy SEP są trudne?
Takie profesjonalne kursy przygotowują na tyle dobrze, że sam egzamin SEP okaże się dość łatwy. Podejść będzie można do niego bez stresu. Nie jest bowiem bardzo skomplikowany (pytania absolutnie nie wykraczają poza zakres tematyki, która była przekazana na szkoleniu, przykładowe można znaleźć w internecie). Co jeszcze wiemy o tym egzaminie? Po pierwsze, aby móc być dopuszczonym przed oblicze doświadczonych członków komisji, najpierw trzeba złożyć odpowiednio wypełniony wniosek. Następnie dokument ten składa się w danym oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oczywiście, konieczne jest także uiszczenie ustalonej opłaty (jej wysokość zależna jest od konkretnej placówki, gdzie odbywają się ustne egzaminy SEP).
Na koniec niniejszego artykułu warto jeszcze zadać pytanie: jakie dokładnie uprawnienia SEP można zdobyć? Okazuje się, że są trzy grupy: G1 (związana z obsługą urządzeń elektroenergetycznych), G2 (instalacje cieplne) oraz G3 (sieci gazowe).